wzory kaszubskie
wzory kaszubskie

Obiekty na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Na terenie naszego centrum znajdują się także: Statua Świętowida Kaszubskiego w kształcie odwróconego drzewa, Dom Harcerza - symbol pięknej historii harcerstwa, Stół Noblisty dla 230 osób, Muzeum Gospodarstwa Domowego z narzędziami dawnych czasów, Dwór Salino, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady

jako symbol 150-lecia osadnictwa Kaszubów w Kanadzie, Dom Powstańca Polskiego z tureckiego Adampola z 1842 roku, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Kościółek św. Rafała Kalinowskiego, Chata Kaszubska z zachowanymi oryginalnymi elementami, Browar Kaszubska Korona z piwem warzonym na miejscu.

Największy fortepian świata

Instrument mierzy 6,04 m długości, 2,52 m szerokości, 1,87 m wysokości i waży 1,8 tony. Budowę nadzorował wybitny fortepianomistrz - Józef Wolf z Kalisza. 30 grudnia 2010 roku w Centrum Edukacji i Promocji Regionu odbyła się uroczystość, w trakcie której oficjalnie zgłoszono do zarejestrowania na stronach Księgi Rekordów Guinnessa „Stolëmòwi Klawér” - największy koncertujący fortepian świata.

Największy fortepian świata

    Statua Świętowida Kaszubskiego

    Przedstawia piękną historię o naszej tradycji, dziedzictwie, miłości do przyrody i dumie z bycia Kaszubami. W naszym Centrum postać Świętowida ma podkreślać najważniejsze wartości, dzięki którym Kaszubi przetrwali próby dziejowe: religijność, pracowitość, upór i patriotyzm.

    Statua Świętowida Kaszubskiego
    • Religijność

      którą symbolizuje postać pierwszego kaszubskiego biskupa w odrodzonej Polsce - Konstantyna Dominika. Wiara dla Kaszubów miała zawsze ogromne znaczenie i stanowiła o ich sile i jedności.

    • Pracowitość

      Kaszubi od wieków zajmowali się rybactwem, gospodarką leśną i uprawą roli, stąd na naszym drzewie widoczna jest również sieć do połowu ryb, topór i pług.

    • Upór i konsekwencja

      te cechy Kaszubów są ściśle związane z pracowitością i tradycją, a na naszym drzewie uosabia je postać wielkiego Kaszuba - Antoniego Abrahama - propagatora polskości i Pomorza.

    • Patriotyzm

      cechował Polaków od zawsze. Opowiada o nim tekst Mazurka Dąbrowskiego, a na naszym drzewie nawiązuje do niego postać Józefa Wybickiego, autora naszego hymnu narodowego, urodzonego w Będominie, wsi oddalonej od naszego Centrum o ok. 14 km.

    Najdłuższa Deska Świata

    Na terenie naszego Centrum możecie Państwo obejrzeć deskę, którą wpisaliśmy się do księgi rekordów Guinnessa. 2 czerwca 2012 roku dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi udało się nam wyciąć deskę o długości 46,53 metra! Zobaczcie na własne oczy najdłuższą deskę świata.

    Najdłuższa Deska Świata
    • 1

      Pierwszą deską wyciętą z Daglezji pobiliśmy austriacki rekord o 3 metry. Nasza deska liczyła 36 m i 83 cm i miała 6-7 cm grubości. Jej waga przekraczała 1.100 kg (1,42 m3). Deskę cięło przez 9 dni kilkaset osób, co zintegrowało całą społeczność kaszubską i stało się podstawą do założenia Lokalnej Organizacji Turystycznej Szczyt Wieżyca.

    • 2.

      2 czerwca 2012 roku Centrum Edukacji i Promocji Regionu ustanowiło nowy rekord Guinnessa w kategorii Najdłuższa Deska Świata. Cięcie deski rozpoczęła rodzina Państwa Czapiewskich, natomiast Prezydent Lech Wałęsa wraz z małżonką, dokonali ostatniego, symbolicznego cięcia. Dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi udało się nam uzyskać zdumiewający wynik - 46,53 metra! Znaczenie rekordu wielokrotnie podkreślał Pan Daniel Czapiewski - właściciel firmy „DANMAR” i inicjator całego przedsięwzięcia. Pierwsza rekordowa deska miała na celu zjednoczyć społeczność kaszubską, obecna ma również zwrócić uwagę na problemy repatriacji i losy ludzi, którzy zostali przymusowo wywiezieni poza granice ojczyzny.

    Dom Harcerza

    Obiekt ten został przewieziony z ośrodka wypoczynkowego w Wieżycy. Dom początkowo był przeznaczony do rozbiórki, jednak udało się nam uratować ponad 700 jego elementów, które zrekonstruowaliśmy i uzupełniliśmy, tak aby dom stanął w całej swojej okazałości, tym razem na terenie naszego obiektu. Dom Harcerza jest dla nas symbolem pięknej historii harcerstwa polskiego.

    Dom Harcerza

      Dom do góry nogami

      Wizyta w domu zapewnia nietuzinkowe doświadczenia zarówno dorosłym jak i dzieciom. Ta budowla w naszym zamyśle ma być alegorią współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie.

      Dom do góry nogami

        Stół Noblisty

        Długi na 35 metrów stół, który może pomieścić 230 osób i waży 6 ton, wykonany został z korony drzewa powstałego podczas cięcia najdłuższej deski świata, na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla przyznanej Lechowi Wałęsie.

        Stół Noblisty

          Muzeum Gospodarstwa Domowego

          Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy narzędzi ciesielskich, kołodziejskich, rolniczych, furmańskich, medycznych i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII do XX wieku. Zobaczycie u nas m.in. liczącą około 200 lat tokarko-kopiarkę do wyrobu szprych, kół i wozów czy dentystyczny przyrząd do wiercenia zębów na napęd nożny sprzed 150 lat!

          Muzeum Gospodarstwa Domowego

            Dom Sybiraka z łagrem

            Ten drewniany dom, podarowany nam przez Kaszubów zamieszkujących Syberię, został rozebrany i przywieziony spod Irkucka do Szymbarku. Tuż obok rozciąga się model sowieckiego łagru, zbudowany według schematu narysowanego przez grupę Borowiczan. W ustawionych w pobliżu wagonach doczepionych do lokomotywy można zmierzyć się z tragiczną historią naszych rodaków wywiezionych na Syberię.

            Dom Sybiraka z łagrem

              Dwór Salino

              Na terenie Centrum Edukacji w Szymbarku możecie Państwo zobaczyć replikę dworu z miejscowości Salino koło Wejherowa. Takie budowle były powszechnie spotykane w dawnej Polsce, gdzie stan szlachecki stanowił znaczny procent społeczeństwa. Przed wojną na terenie Polski mieściło się 16 000 dworków, dziś jest ich niecałe 200, głównie przez wzgląd na proklamowany od 1949 roku Socrealizm.

              Dwór Salino

                Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady

                Przy okazji uroczystych obchodów 150-lecia osadnictwa naszych rodaków w Kanadzie zrodził się pomysł przetransportowania chaty Kaszubów z odległej Ameryki Północnej do Szymbarku. Dom uprzednio rozłożony na pojedyncze elementy został oczyszczony z drobnoustrojów, grzybów i owadów, a następnie złożony w kontenerze i przetransportowany do Polski.

                Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady

                  Dom Powstańca Polskiego z Adampola

                  Stanowi dopełnienie idei skupienia w naszym Centrum domów wszystkich grup Polaków, którzy z różnych powodów musieli opuścić swój rodzinny kraj. Turecka osada - Adampol, z której dom został przywieziony powstała w 1842 roku. Obecnie mieszka w niej około 600 osób, w tym około 100 Polaków, do dziś mówiących w ojczystym języku.

                  Dom Powstańca Polskiego z Adampola

                    Bunkier Gryfa Pomorskiego

                    Przez niski podziemny tunel mogą Państwo wejść do rekonstrukcji bunkra TOW Gryf Pomorski, który jest w stanie pomieścić ponad 60 osób. Dzięki specjalnym efektom akustycznym będziecie mogli Państwo przeżyć imitację nalotu bombowego i poczuć się jak partyzanci. Zachęcamy od obejrzenia oryginalnego wyposażenia oraz osobistych pamiątek, które do naszego bunkra zostały dostarczone przez Gryfowców.

                    Bunkier Gryfa Pomorskiego

                      Pomnik Gryfa Pomorskiego

                      Kaszubi chcąc upamiętnić bohaterów Tajnej Organizacji Wojskowej ”Gryf Pomorski” postawili im pomnik - wielki głaz w kształcie serca. Pocisk wbity w serce to symbol męki fizycznej i duchowej.

                      Pomnik Gryfa Pomorskiego

                        Kościółek św. Rafała

                        Kościółek pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego powstał z potrzeby serca. Wiele instytucji i wielu ludzi podarowało bezinteresownie swoje cenne pamiątki, by w tym otoczeniu nabrały dodatkowego blasku i żeby edukowały kolejne pokolenia. Historia Polski i Kaszub wyryta w drewnie, zastygła w kamieniu, zapisana we wspomnieniach i w sercach naszych najstarszych rodaków nie zostanie zapomniana.

                        • - belka z Kołymy, z ogrodzenia sowieckiego łagru, z resztkami drutu kolczastego;

                        • - oryginalne elementy bunkra gryfitów, przekazane przez byłych żołnierzy Gryfa Pomorskiego;

                        • - 180-letnie ławki z sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub z Sianowa;

                        • - ściana prezbiterium zbudowana jest z drewnianych elementów XVIII-wiecznego domu Sybiraka;

                        • - Belki z Jasnej Góry, pamiętające obronę Częstochowy w okresie potopu szwedzkiego;

                        • - ponad trzystuletnie belki z Wyspy Spichrzów w Gdańsku.

                        • - kamień z pierwszej archikatedry na Wawelu,

                        • - kamień z pierwszego ołtarza romańskiego z archikatedry w Gnieźnie,

                        • - kamień z fundamentów siedziby Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

                        • - kamienie z fundamentów Zamku Królewskiego w Warszawie.

                        • - kamień z Giewontu, spod krzyża, do którego podążają najdłuższe w Polsce pielgrzymki.

                        Chata Kaszubska

                        Ta 250 letnia chata została przewieziona z Wilanowa, znajdującego się w gminie Przodkowo, w powiecie kartuskim. Wyraża wieloaspektowe piękno kaszubszczyzny i przybliża codzienne życie naszych przodków.

                        Chata Kaszubska

                          Browar Kaszubska Korona

                          Ogromnym atrybutem Hotelu jest jego Browar. Miejsce, które powstało z pasji i miłości do piwa. Trzypoziomowy browar z pięknym wnętrzem zaprasza spragnionych złotego trunku. Tradycyjne metody browarnicze, naturalne składniki, krystaliczna woda, a przede wszystkim wiedza naszego piwowara przyczyniły się do stworzenia trunku idealnego. Wstąpcie napić się naszego piwa i posłuchać opowieści o jego powstawaniu.

                          Browar Kaszubska Korona

                            Kaszubski Świat Bajek

                            Ukłon w kierunku najmłodszych oraz część akcji społecznej, której celem jest nauka historii poprzez zabawę. Wszystkie bajki czytane są przez znanych polskich aktorów i posiadają wspaniałą, multimedialną oprawę, która pobudza wszystkie zmysły i pozwala przenieść się na parę chwil do krainy wyobraźni.

                            Kaszubski Świat Bajek

                              Atrakcje dodatkowe na terenie CEPR

                              LOKALIZACJA

                              Znajdź nas

                              Mapa

                              Odwiedź nas

                              Szymbarskich Zakładników 12,
                              83-315 Szymbark
                              Znajdź na GoogleMaps

                              Kontakt

                              Rezerwacja wycieczek, informacja - Muzeum
                              +48 605-570-637, kontakt@cepr.pl
                              Rezerwacja imprez, informacja (Eventy firmowe, szkolenia, konferencje)
                              +48 725-994-001
                              Rezerwacja hotelu
                              +48 609-350-488, recepecja@hotelszymbark.pl

                              Partnerzy

                              Danmar - domy drewniane



                              Facebook

                              fb icon CEPR

                              fb icon Dom do góry nogami

                              Dyrektor Finansowo-Operacyjny

                              Mariusz Herman
                              +48 722-200-320
                              mariusz.herman@cepr.pl

                              Numer konta do rozliczeń

                              52 8309 0000 0082 4941 2000 0010
                              Bank Spółdzielczy w Sztumie oddz. Somonino

                              wzory kaszubskie
                              wzory kaszubskie