Kaszubi chcąc upamiętnić bohaterów Tajnej Organizacji Wojskowej ”Gryf Pomorski” postawili im pomnik - wielki głaz w kształcie serca. Pocisk wbity w serce to symbol męki fizycznej i duchowej.
Kaszubi chcąc upamiętnić bohaterów Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski postawili im pomnik - wielki głaz w kształcie serca. Nie bez przyczyny na materiał pomnika wybrano właśnie głaz… jest on naturalnym bogactwem Kaszub i występuje w wielu lokalnych legendach.
Wytoczyliśmy największy, jaki udało się przetransportować i poddać obróbce przy pomocy maszyn, które często odmawiały posłuszeństwa, bo głaz był wielki, na miarę bohaterów powstającego pomnika. Nie zniechęciło to jednak Zakładu Kruszywa z Delowa, który musiał ten głaz wytoczyć, ani Wincentego Bronka ze Stężycy – syna jednego z założycieli Gryfa, ani firmy Leona Czerwińskiego Murkam z Kawli w gminie Przodkowo – największej w Polsce w zakresie obróbki kamienia – która rozpołowiła głaz w sposób zgodny z ideą artystyczną obelisku.
Leon Czerwiński wraz z Danielem Czapiewskim, inicjatorem powstania pomnika i animatorem promocji kultury regionalnej Kaszub, wspólnie zaprojektowali pomnik. Ma on kształt serca wyrytego w głazie.
Zimny głaz i serce…
wielu powie, że to przeciwności nie do pogodzenia. Czasem jednak serce musi być twarde jak głaz, by przetrwać i by pozwolić żyć innym… Pocisk wbity w serce to symbol męki fizycznej i duchowej, bo jeśli nie zabiła gryfowca kula z niemieckiego karabinu, czy z pistoletu enkawudzisty, to dopadała go często śmierć z rąk rodzimego oprawcy z UB.
Dlaczego krzyż jest pęknięty?
Niektórzy myślą, że to błąd w sztuce lub naturalna szczerba w materiale, inni doszukują się symbolu utraconej pod wpływem nieszczęść wiary. To nie jest symbol utraty wiary, to coś wręcz przeciwnego. Choć wszystko sprzysięgło się przeciwko obrońcom naszej Ojczyzny, choć publicznie znieważano znak krzyża i godność człowieka, to jednak żołnierze Gryfa pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie.
Belki z lat wojny, otaczające obelisk, zgromadzone przez rodziny gryfowców, to niemy świadek historii. Kamień i drewno, które króluje niepodzielnie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku mają charakter symboliczny.