Proponujemy Państwu wycieczkę edukacyjną "Poznajemy Kaszuby", w trakcie której zwiedzający mają okazję m. in. wziąć udział w tradycyjnym wypieku chleba, udać się na wycieczkę wozem drabiniastym oraz zobaczyć atrakcje dostępne na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Do skorzystania z naszej oferty szczególnie zachęcamy szkoły i centra edukacyjne, które w ten sposób mogą urozmaicić tradycyjną formę zajęć szkolnych.

 

Program wycieczki "Poznajemy Kaszuby":

1. Przyjazd do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

2. Wypiek chleba - podczas którego, każdy uczestnik własnoręcznie wygniata przygotowane przez piekarza ciasto chlebowe, wkłada je do foremki oraz oznacza inicjałami, a po upieczeniu, zabiera chlebek ze sobą jako miły prezent z CEPR dla bliskich.

3. Zwiedzanie z przewodnikiem obiektów Centrum Edukacji i Promocji Regionu

CEPR jest miejscem, w którym przedstawiona jest historia Polski wyryta w drewnie. W towarzystwie przewodnika zwiedzamy następujące obiekty: Najdłuższą Deskę Świata - Rekord Guinessa, Muzeum Gospodarstwa Domowego, oryginalny przywieziony z miejscowości Zapleskino, ponad 240 letni Dom Sybiraka z rekonstrukcją sowieckiego Łagru oraz lokomotywę i wagony - przedstawiające "Stację bez Powrotu" na bezkresnej Syberii, rekonstrukcję Bunkra "Ptasia Wola" Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" (kaszubskich partyzantów) z efektami świetlno-akustycznymi, Pomnik poświęcony T.O.W., Dwór Salino - rekonstrukcję 300-letniego dworu alkierzowego, Kaplicę Jedności Narodowej, oryginalną zagrodę pierwszych kaszubskich osadników w Kanadzie z 1858 r., Dom Powstańca Polskiego przywieziony z Adampola z nad Bosforu, "Dom do Góry Nogami", Największy Koncertujący Fortepian Świata - Rekord Guinessa.

4. Przejazd wozami drabiniastymi na Wieżycę.

Goście odwiedzający Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, wprawieni w dobry nastrój dzięki kaszubskiej atmosferze i gościnności, ruszają na wycieczkę po wzgórzach szymbarskich wozami służącymi dawniej do przewozu siana. Uczestnicy podziwiają piękne okoliczne widoki. Punktem kulminacyjnym wycieczki jest wejście na Wieżę Widokową im. Jana Pawła II na Wieżycy - najwyższym wzniesieniu na Pomorzu, skąd rozpościera się przepiękny widok na Kaszuby, aż po Zatokę Gdańską.

5. Tradycyjny Kaszubski poczęstunek przy ognisku - biesiada:

  • placki ziemniaczane ze śmietaną i żurawiną,
  • kiełbaska pieczona nad ogniskiem,
  • chleb z domowym smalcem i ogórki kiszone,
  • kaszubski "kuch" drożdżowy,
  • herbata

Atmosferę biesiady umila muzyka na żywo w  wykonaniu Kapeli Kaszubskiej. Muzycy w przerwach opowiadają o instrumentach na których grają np. diabelskich skrzypcach, burczybasie. Przybliżają gościom kulturę regionu i zabawiają wykonując znane pieśni ludowe. Ważnym punktem programu jest nauka i późniejsze wspólne odśpiewanie nut kaszubskich.

 

Przejazd autokarem we własnym zakresie.

Czas trwania wycieczki: około 6 godzin.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku | cepr.pl

Projekt i realizacja: StudioArt.biz & serwerin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem