Wycieczka "Historia Polski Wyryta w Drewnie" to oferta skierowana przede wszystkim dla grup zorganizowanych. Na naszym terenie zobaczyć można m.in. prawdziwy "Dom Sybiraka", zrekonstruowany łagr sowiecki, bunkier "Ptasia Wola", "Największy Fortepian Świata" czy popularny "Dom do Góry Nogami". Wszystkie nasze obiekty zbudowane są z drewna, zgodnie ze staropolską tradycją. Są także ściśle związane z historią, przedstawiają tragiczny los naszych rodaków na obczyźnie i w kraju.

Jeżeli poszukują Państwo miejsca na piękną lekcję historii zapraszamy do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (CEPR). Jest to miejsce, gdzie każde dziecko, bez względu na wiek, znajdzie dla siebie coś ciekawego. Dla naszych milusińskich przygotowaliśmy kilka ścieżek przedmiotowych. Jeden z tematów to:

 

Historia Polski Wyryta w Drewnie

Dzieci i młodzież chętnie odwiedzają nasze Centrum. Wiemy o tym choćby dlatego, że kończąc zwiedzanie podsumowują to słowami: „tu wszystko jest najlepsze, największe i najpiękniejsze”. Tylko u nas można zobaczyć:

  • Dom do Góry Nogami – zwiedzanie domu to świetna zabawa, pełna niespodzianek. Dom jest symbolem odwróconego przez człowieka świata. Na parterze znajduje się wystawa obrazów pod tytułem „Zagrożenia tego Świata”. Ma ona za zadanie uzmysłowić odbiorcy, że Stwórca powoduje tsunami, trzęsienia ziemi, lawiny i powodzie, z kolei człowiek jest twórcą znacznie gorszych katastrof, takich jak: komunizm, faszyzm, wojny i zagłady ekologiczne.
  • Rekonstrukcję bunkra z okresu II Wojny Światowej - Tutaj poznamy historię Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski”, obejrzymy rekonstrukcję prawdziwego bunkra partyzanckiego, posłuchamy symulacji nalotów z efektami świetlno – akustycznymi, a nawet wspólnie zaśpiewamy partyzanckie piosenki.
  • Dom Sybiraka, rekonstrukcję łagru, lokomotywę z wagonami. Tutaj zapoznamy się z tragicznym losem Polaków wywiezionych „pociągiem donikąd” na Syberię. Drewniany dom polskiego zesłańca został przywieziony z okolic Irkucka. Ma ponad 240 lat.
  • Dom Trapera Kaszuby przywieziony z Kanady. Przy okazji zwiedzania zabytkowego Domu poznamy historię Kaszubów, którzy wyemigrowali do Kanady "za chlebem”. Zwiedzimy też zagrodę pierwszych kaszubskich osadników z 1858 roku.
  • Dom Powstańca Polskiego przywieziony z Adampola w Turcji. Jest to doskonałe miejsce, gdzie przypominamy o tragicznym losie Polaków, którzy opuścili ziemię ojczystą walcząc o jej niepodległość. Poznajemy też los żołnierza – tułacza na przykładzie polskich generałów, którzy walczyli za wolność „Naszą i Waszą”.
  • Dwór Salino – typowy dwór, który przypomina zwiedzającym o ich znaczeniu dla wolności i niepodległości naszej ojczyzny.
  • Kaplica Jedności Narodowej – jest to drewniany kościółek, gdzie zgromadzono niezwykłe eksponaty ściśle związane z historią Polski oraz Kaszub (belkę z Kołymy z ogrodzenia sowieckiego łagru, 150 - letnie ławki z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub z Sianowa, elementy więźby dachowej z sanktuarium na Jasnej Górze, ponad 300 - letnie belki z Żurawia Gdańskiego, kamień z archikatedry na Wawelu, kamień z pierwszego ołtarza romańskiego z archikatedry w Gnieźnie, kamienie z fundamentów Zamku Królewskiego w Warszawie i wiele, wiele innych pamiątek.
  • Najdłuższą Deskę Świata (Rekord Guinnessa – 46,53m) i Najdłuższy Stół Świata wycięty z jednego kawałka. W tym miejscu śpiewamy kaszubskie nutki, uczymy się rozmawiać po kaszubsku i poznajemy historię haftu kaszubskiego.
  • Największy Grający Fortepian Świata (Rekord Guinnesa – dł. 6 m, szer. 2,5 m, wys. 2 m, waga ok. 2 ton), na którym grało już wielu znanych w Polsce i na świecie pianistów m in. Leszek Możdżer, Adam Makowicz, Waldemar Malicki...
  • oryginalną 250 - letnią Chatę Kaszubską przywiezioną z miejscowości Wilanów i współczesne drewniane domy nawiązujące swą architekturą do najstarszego budownictwa na Kaszubach.

 

Tylko u nas każdy turysta może własnoręcznie uformować i wypiec bochen kaszubskiego chleba, obejrzeć Muzeum Gospodarstwa Domowego, gdzie zgromadzono przedmioty codziennego użytku, którymi „od zawsze” posługiwali się Kaszubi. Proponujemy też, przejażdżkę wozem drabiniastym na Wieżycę - najwyższy szczyt Niżu Środkowoeuropejskiego. W czasie konnej wycieczki poznajemy wartości związane z bogactwem lasu i ekologią. Krajobraz Kaszub możemy też podziwiać z wieży widokowej. Amatorom mocnych wrażeń i aktywnego wypoczynku proponujemy skorzystanie z Parku Linowego (z czterema trasami o różnym stopniu trudności). Zaproponowana przez nas wycieczka edukacyjna pozwala na relaks dla opiekunów. W cenie biletu zapewniamy przewodnika. Nie martwcie się o posiłki. Wszystko zapewniamy na miejscu! (obiad w granicach 12 - 18 zł.). Istnieje też możliwość pieczenia kiełbasek na ognisku. Dla turystów, którzy zaplanowali kilkudniowy pobyt na Kaszubach proponujemy nocleg w hotelu, który znajduje się na terenie naszego Centrum. Nasza lokalizacja (ok. 38 km od Gdańska) sprawia, że możemy spełniać rolę bazy wypadowej do zwiedzania innych atrakcji Pomorza.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani innymi formami wypoczynku, jesteśmy otwarci na Wasze dodatkowe propozycje. Czekamy na kontakt telefoniczny lub e-mailowy.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku | cepr.pl

Projekt i realizacja: StudioArt.biz & serwerin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem