Strona używa plików cookies, aby zapewnić wysoką jakość użytkowania, dowiedz się więcej.
wzory kaszubskie
wzory kaszubskie
OBIEKT

Bunkier Gryfa Pomorskiego

Przez niski podziemny tunel mogą Państwo wejść do rekonstrukcji bunkra TOW Gryf Pomorski, który jest w stanie pomieścić ponad 60 osób. Dzięki specjalnym efektom akustycznym będziecie mogli Państwo przeżyć imitację nalotu bombowego i poczuć się jak partyzanci. Zachęcamy od obejrzenia oryginalnego wyposażenia oraz osobistych pamiątek, które do naszego bunkra zostały dostarczone przez Gryfowców.

Bunkier Gryfa Pomorskiego

To miejsce, obok kościółka, budzi największe emocje i wzruszenia gości. Wybudowaliśmy rekonstrukcję jednego z bunkrów, należących w czasie okupacji do TOW Gryf Pomorski. Udało się nam zebrać wiele oryginalnych elementów wyposażenia, jak i osobistych pamiątek, przechowywanych pieczołowicie przez Gryfowców.

Wbrew komunistycznym porządkom, które trwały tyle lat i wydawało się, że – pod rządami Związku Sowieckiego – będą trwać wiecznie znaleźli się ludzie, którzy wierzyli, że mogą zmienić swój los i los swojego kraju. „Wiara czyni cuda! Nie można zrozumieć tego narodu bez Chrystusa!” – wołał w roku 1979 Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa w Warszawie, a my nabraliśmy po tych słowach jeszcze większej wiary w lepszą przyszłość Polski i Kaszub.

Do zrekonstruowanego bunkra prowadzi podziemny tunel, na tyle niski, by zwiedzający mógł się pokłonić bohaterom tamtych czasów… 

Wchodzimy do obszernej otuliny właściwego bunkra, która może pomieścić ponad 60 osób. Na belkowanych ścianach wiszą fotografie i teksty informujące o Gryfie i jego bohaterach. W bunkrze przeżywamy „prawdziwy” nalot, dzięki specjalnym efektom akustycznym. Możemy też zaśpiewać żołnierskie piosenki, poprzez które wyrażał się patriotyzm ubiegłego wieku: "Rota," "Pierwsza Brygada", "Dziś do Ciebie", "Deszcz Jesienny", "Rozszumiały się Wierzby Płaczące".

Ogromny wkład w powstanie bunkra zawdzięczamy Marszałkowi Województwa Pomorskiego oraz pracownikom gdańskiego oddziału IPN. 

Warto podkreślić, że pod adresem internetowym Urzędu Marszałkowskiego znajdują się także wirtualne strony TOW Gryf Pomorski, przygotowane z wielką starannością przez Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Są źródłem wiedzy o Gryfie i konspiracji niepodległościowej na Pomorzu w ogóle.

Za to wszystko serdecznie dziękujemy.

Poszukujesz czegoś innego?

LOKALIZACJA

Znajdź nas

Mapa

Odwiedź nas

Szymbarskich Zakładników 12,
83-315 Szymbark
Znajdź na GoogleMaps

Kontakt

Rezerwacja wycieczek, informacja - Muzeum
kontakt@cepr.pl, +48 605-570-637
Rezerwacja imprez okolicznościowych, informacja (Bankiety, komunie, wesela)
+48 661-944-676, biuro@cepr.pl
Obsługa gastronomi
+48 691-232-391, gastro@cepr.pl
Rezerwacja imprez, informacja (Eventy firmowe, szkolenia, konferencje)
+48 725-994-001, biuro@hotelszymbark.com
Rezerwacja hotelu
+48 609-350-488, recepecja@hotelszymbark.pl

Partnerzy

Danmar - domy drewnianeFacebook

fb icon CEPR

fb icon Dom do góry nogami

wzory kaszubskie
wzory kaszubskie