Strona używa plików cookies, aby zapewnić wysoką jakość użytkowania, dowiedz się więcej.
wzory kaszubskie
wzory kaszubskie
OBIEKT

Dom Powstańca Polskiego z Adampola

Stanowi dopełnienie idei skupienia w naszym Centrum domów wszystkich grup Polaków, którzy z różnych powodów musieli opuścić swój rodzinny kraj. Turecka osada - Adampol, z której dom został przywieziony powstała w 1842 roku. Obecnie mieszka w niej około 600 osób, w tym około 100 Polaków, do dziś mówiących w ojczystym języku.

Dom Powstańca Polskiego z Adampola

Jednym z najnowszych obiektów na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, oddanym do dyspozycji zwiedzających jest Dom z Adampola (miejscowość w Turcji). Jest to dar od Polaków – potomków polskich osadników wojskowych, uczestników Powstania Listopadowego, Wojny Krymskiej oraz Powstania Styczniowego.

Osada, z której dom został przywieziony do Centrum Edukacji powstała w 1842 roku. Nazwano ją „Adampol” na cześć swego założyciela księcia Adama Czartoryskiego, męża stanu i wybitnego polskiego działacza niepodległościowego. Jego wysłannik, porucznik Michał Czajkowski, odznaczony krzyżem Virtuti Militari, wraz z francuskimi zakonnikami – lazarystami, wykupili z niewoli polskich oficerów, którzy znaleźli schronienie w polskiej wsi.

Obecnie mieszka w niej około 600 osób, w tym około 100 Polaków, do dziś mówiących w ojczystym języku. Znajduje się tam Dom Kultury, funkcjonuje stowarzyszenie pielęgnujące polskość, jest kościół i cmentarz katolicki.

Dom powstańca polskiego z Adampola stanowi dopełnienie idei budowy domów wszystkich grup Polaków, którzy z różnych powodów musieli opuścić swój rodzinny kraj.

Poszukujesz czegoś innego?

LOKALIZACJA

Znajdź nas

Mapa

Odwiedź nas

Szymbarskich Zakładników 12,
83-315 Szymbark
Znajdź na GoogleMaps

Kontakt

Rezerwacja wycieczek, informacja - Muzeum
kontakt@cepr.pl, +48 605-570-637, +48 661-906-283
Rezerwacja imprez okolicznościowych, informacja (Bankiety, komunie, wesela)
+48 661-944-676, biuro@cepr.pl
Obsługa gastronomi
+48 691-232-391, gastro@cepr.pl
Rezerwacja imprez, informacja (Eventy firmowe, szkolenia, konferencje)
+48 725-994-001, biuro@hotelszymbark.com
Rezerwacja hotelu
+48 609-350-488, recepecja@hotelszymbark.pl

Partnerzy

Danmar - domy drewnianeFacebook

fb icon CEPR

fb icon Dom do góry nogami

wzory kaszubskie
wzory kaszubskie