Strona używa plików cookies, aby zapewnić wysoką jakość użytkowania, dowiedz się więcej.
OBIEKT

Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady

Przy okazji uroczystych obchodów 150-lecia osadnictwa naszych rodaków w Kanadzie zrodził się pomysł przetransportowania chaty Kaszubów z odległej Ameryki Północnej do Szymbarku. Dom uprzednio rozłożony na pojedyncze elementy został oczyszczony z drobnoustrojów, grzybów i owadów, a następnie złożony w kontenerze i przetransportowany do Polski.

Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady

Pomysł przetransportowania chaty Kaszubów do Szymbarku zrodził się podczas wizyty w Kanadzie, przy okazji uroczystych obchodów 150-lecia osadnictwa naszych rodaków w tym kraju. Wtedy właściciel firmy DANMAR, Daniel Czapiewski, wpadł na pomysł sprowadzenia domu trapera kaszubskiego do Polski.

Drewniana chata zbudowana została przez pradziadów Edda Chippiora - Marianna i Augusta Szczypiorów z Sierakowic, którzy do Kanady wyjechali w 1858 roku i osiedlili się w prowincji Ontario.

Przygotowania i załatwianie formalności związanych ze sprowadzeniem do nas Chaty Kaszuba, trwały cały rok. Domy uprzednio rozłożone na pojedyncze elementy zostały oczyszczone z drobnoustrojów, grzybów i owadów, a następnie złożone w kontenerze i przewiezione do Polski. 

Z kanadyjskiego Wilna wyjechały koleją do Toronto, a stamtąd do Montrealu. Następnie drogą morską dopłynęły do Gdyni. Z tego miejsca "symbol jedności Kaszubów" rozpoczął kilkusetkilometrową podróż po Kaszubach.

Poszukujesz czegoś innego?

LOKALIZACJA

Znajdź nas

Mapa

Logo

Szymbarskich Zakładników 12,
83-315 Szymbark
Znajdź na GoogleMaps

Kontakt

Rezerwacja wycieczek, informacja
+48 605-570-637, booking@cepr.pl
Rezerwacja imprez, informacja
+48 725-994-001 biuro@hotelszymbark.pl
Rezerwacja hotelu, informacja
+48 609-350-488 recepecja@hotelszymbark.pl