Strona używa plików cookies, aby zapewnić wysoką jakość użytkowania, dowiedz się więcej.
wzory kaszubskie
wzory kaszubskie
OBIEKT

Najdłuższa Deska Świata

Na terenie naszego Centrum możecie Państwo obejrzeć deskę, którą wpisaliśmy się do księgi rekordów Guinnessa. 2 czerwca 2012 roku dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi udało się nam wyciąć deskę o długości 46,53 metra! Zobaczcie na własne oczy najdłuższą deskę świata.

Najdłuższa Deska Świata

Żyjemy w świecie, w którym pomysłowość jest warunkiem sukcesu. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy uczynić Centrum Edukacji i Promocji Regionu miejscem powszechnie znanym, pełnym ciekawych koncepcji i pomysłów. Nasza deska jest właśnie jednym z nich. Często mawiamy żartobliwie, że jest dziewiątym skarbem Kaszub.

Kaszubska Deska to nie tylko medialna zabawa i promocja Centrum, dla nas to symbol ciężkiej pracy Kaszubów. Jest to również wyjątkowy okaz podstawowego od wieków, szczególnie ukochanego przez Kaszubów budulca. Polski drewniany dom, wywodzący się z charakterystycznej formy dworku szlacheckiego, znany jest nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie.

Architekci z różnych części świata znają polski styl drewnianych domów. Niestety najmniej wiemy o nim my sami… W dużej mierze spowodowane jest to okresem powojennym, w którym tradycyjne polskie drewniane domy zastąpił styl socrealistyczny wprowadzający do budownictwa nudę i brzydotę. Nadszedł czas żeby to wszystko zmienić i przywrócić polskiemu budownictwu jego niepowtarzalność. Taki cel postawiła sobie między innymi firma „DANMAR”, która specjalizuje się w budowaniu tradycyjnych, drewnianych domów.

10 lat temu w kaszubskim lesie wypatrzyliśmy potężną daglezję i wycięliśmy numer austriackim drwalom, figurującym w The Guinness Book of Records jako właściciele najdłuższej deski świata. Do ich rekordu dorzuciliśmy prawie 3 metry i dzięki temu ustaliliśmy nowy rekord!

Nasza rekordowa deska liczyła 36 m i 83 cm! Miała 6-7 cm grubości, a jej waga przekraczała 1.100 kg (1,42 m3)! Trzeba było 50 mężczyzn, by ją zawiesić na ścianie. Rodzaj drewna, z którego została wykonana, czyli Daglezja, trafiła na Kaszuby w XVIII wieku. Jest to drzewo amerykańskie, wywodzące się z tej samej rodziny, co nasz modrzew. Jej główną cechą charakterystyczną jest znaczny przyrost masy. Nasza daglezja rosła w jarze, na stoku północnym, przez 120 lat i miała ponad 51 m wysokości! Ścięcie drzewa nie stanowiło problemu, natomiast transport z lasu do CEPR-u trwał 16 godzin, choć to tylko 6 km! Uczestniczyły w nim 4 jednostki ciężkiego sprzętu, których nie wyłączono ani na chwilę. Deskę cięliśmy przez 9 dni, uczestniczyło w tym dziele kilkaset osób! 

Nie zabrakło wojska, policji, straży pożarnej, leśników, kolejarzy, myśliwych, a przede wszystkim tutejszych mieszkańców. Cięcie deski zintegrowało całą społeczność kaszubską, co stało się podstawą do założenia Lokalnej Organizacji Turystycznej Szczyt Wieżyca.

Nasza kaszubska deska stała się trampoliną do sukcesu, za jaki uważamy powstanie Lokalnej Organizacji Turystycznej Szczyt Wieżycy i szybki rozwój Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

2 czerwca 2012 roku Centrum Edukacji i Promocji Regionu ustanowiło nowy rekord Guinnessa w kategorii Najdłuższa Deska Świata!

Cięcie deski rozpoczęła rodzina Państwa Czapiewskich 11 maja. Natomiast 2 czerwca odbyła się uroczystość związana z oficjalnym pomiarem deski, dokonanym przez specjalną komisję, składająca się z następujących osób: przewodniczący komisji - Prezydent RP Lech Wałęsa; sekretarz komisji - Dariusz Męczykowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego i dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Karczmie. Członkowie: Danuta Wałęsa - była Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polski; Henryka Krzywonos Strycharska - polska działaczka opozycji w okresie PRL, sygnatariuszka porozumień sierpniowych; Janina Kwiecień - starosta powiatu kartuskiego; insp. Wojciech Sobczak - Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku; Ireneusz Stencel - Zastępca Wójta Stężycy; St. Bryg. Andrzej Rószkowski - Pomorski Komendant Wojewódzki PSP; Aleksander Mikołajczak - polski aktor teatralny i filmowy oraz Andrzej Młyński - prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szczyt Wieżyca”.

Prezydent Lech Wałęsa wraz z małżonką, dokonali ostatniego, symbolicznego cięcia deski piłą. Dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi, m.in. reprezentantów grup zawodowych: strażaków, policjantów, leśników i kolejarzy, udało się nam uzyskać zdumiewający wynik - 46,53 metra! 

Znaczenie rekordu wielokrotnie podkreślał Pan Daniel Czapiewski, właściciel firmy „DANMAR” i inicjator całego przedsięwzięcia. Pierwsza rekordowa deska miała na celu zjednoczyć społeczność kaszubską, obecna- ma również zwrócić uwagę na problemy repatriacji i losy ludzi, którzy zostali przymusowo wywiezieni poza granice ojczyzny.

Ostatnim rekordem mogli pochwalić się Niemcy, którzy odebrali go sołectwu Wilkowo pod Lęborkiem. Odzyskanie tytułu, było dla Centrum Edukacji i Promocji Regionu sprawą honoru, w końcu to my zapoczątkowaliśmy rywalizację o te znaczące osiągnięcie odnotowane w światowej księdze GUINNESSA w Polsce. Dziesięć lat temu nasza deska mierzyła 36,83 metra i była dla nas wszystkich powodem do wielkiej dumy. Dziś cieszymy się, że tytuł należy znowu do nas i wierzymy, że tak już zostanie.

Poszukujesz czegoś innego?

LOKALIZACJA

Znajdź nas

Mapa

Odwiedź nas

Szymbarskich Zakładników 12,
83-315 Szymbark
Znajdź na GoogleMaps

Kontakt

Rezerwacja wycieczek, informacja - Muzeum
kontakt@cepr.pl, +48 605-570-637
Rezerwacja imprez okolicznościowych, informacja (Bankiety, komunie, wesela)
+48 661-944-676, biuro@cepr.pl
Obsługa gastronomi
+48 691-232-391, gastro@cepr.pl
Rezerwacja imprez, informacja (Eventy firmowe, szkolenia, konferencje)
+48 725-994-001, biuro@hotelszymbark.com
Rezerwacja hotelu
+48 609-350-488, recepecja@hotelszymbark.pl

Partnerzy

Danmar - domy drewnianeFacebook

fb icon CEPR

fb icon Dom do góry nogami

wzory kaszubskie
wzory kaszubskie