Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Statua Świętowida Kaszubskiego jest pierwszym obiektem, który nasi zwiedzający mogą podziwiać zaraz po wejściu na teren Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Statua ma kształt odwróconego drzewa, jest to symbol ważnej roli jaką w życiu człowieka spełnia las i drewno. Towarzyszą one człowiekowi od urodzenia (kołyska) do czasu śmierci (trumna).

Postać pogańskiego Boga Świętowida (Swantowida) otoczona była na Pomorzu ogromnym kultem, największa świątynia jemu poświęcona znajdowała się na wyspie Rugii (słynna Arkona). Jej mieszkańcy (Słowianie) do XII wieku posługiwali się językiem pomorskim, czyli kaszubskim). Do dnia dzisiejszego kultywowane są obrzędy związane z dniem Świętowida: słynne sobótki czy też szukanie kwiatu paproci.

W naszym Centrum postać Świętowida ma podkreślić najważniejsze wartości od wieków związane z naszym regionem, dzięki którym Kaszubi przetrwali próby dziejowe. Świadczą one o wielkiej mądrości minionych pokoleń. Podkreślają i symbolizują trwałe przywiązanie do tej ziemi (jako odwiecznych gospodarzy) od najdawniejszych czasów. Symbolika odwróconego drzewa odwołuje się do czterech stron świata, czyli kierunków przymusowej emigracji Polaków. Wszak wędrowali oni na wschód (odzwierciedleniem tego jest na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu tzw. Dom Sybiraka), zachód (dom Kaszuby Trapera z Kanady) czy południe (Dom Powstańca Polskiego z Adampola). Na pniu naszego symbolicznego drzewa widzimy cztery postaci, które odzwierciedlają cechy Kaszubów:

 1. Religijność - którą symbolizuje postać biskupa Konstantyna Dominika, który w złożonych rękach trzyma kaszubski modlitewnik, a poniżej widnieje zarys Kolegiaty Kartuzów z XIV wieku, ma on kształt trumny, na której wyryte jest słynne zawołanie „Memento Mori": (pamiętaj o śmierci).
  Konstantyn Dominik był pierwszym biskupem Kaszubą w odrodzonej Polsce. 20 stycznia 1928 roku papież Pius XI mianował go biskupem tytularnym i sufraganem diecezji chełmińskiej. Był wielkim społecznikiem i patriotą. Za działalność społeczną władze II Rzeczpospolitej przyznały mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 1979 roku ukazał się dekret o procesie beatyfikacyjnym tego sługi bożego. Wiara dla Kaszubów miała zawsze ogromne znaczenie i stanowiła o sile i jedności tego narodu. Od czasu przyjęcia chrześcijaństwa lud kaszubski zawsze gorliwie trwał przy swojej wierze.
 2. Pracowitość - Kaszubi od wieków zajmowali się rybactwem, gospodarką leśną i uprawą roli. Stąd widoczna jest na naszym drzewie sieć do połowu ryb, topór i pług. Prawdą jest, że urozmaicona kaszubska rzeźba terenu stanowi niepowtarzalny krajobraz. Należy jednak pamiętać, że kaszubskie ziemie są piaszczyste, nieurodzajne i tworzą pagórkowatą rzeźbę terenu. Dlatego też jej uprawa wymaga ogromnego wysiłku i hartu ducha. Kaszubi bardzo ciężko pracowali, sami tworzyli i naprawiali narzędzia potrzebne do uprawy ziemi. Powiązanie religijności i pracowitości odzwierciedla hasło „Modle sa i rób”
 3. Upór, konsekwencja - widzimy postać wielkiego Kaszuby Antoniego Abrahama, propagatora polskości i Pomorza. Był znanym kaszubskim działaczem-społecznikiem i pisarzem ludowym. Nazywano go „Królem Kaszubów”. To on, wraz z Tomaszem Rogalą, był delegatem na konferencji pokojowej w Paryżu. Podczas konferencji wersalskiej zażądał przyłączenia Pomorza do Polski. W 1922 roku prezydent Stanisław Wojciechowski udekorował go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  Upór i konsekwencja to cechy Kaszubów ściśle związane z pracowitością i tradycją tego narodu. Dzięki nim każdy trud jest do pokonania, np. trudy wojen w obronie ojczyzny. Kaszubi ujmują to w słowach: „Pomału a derch”.
 4. Patriotyzm - Kolejna postać to Józef Wybicki, urodzony w Będominie, wsi oddalonej od naszego Centrum o ok. 14 km. Był on znanym politykiem, publicystą i dramaturgiem. W 1768 roku jako jedyny zaprotestował przeciwko ograniczaniu swobód sejmowych i obywatelskich oraz przeciwko porwaniu i uprowadzeniu posłów polskich. W Żywcu zarejestrował dokument protestacyjny, który stał się podstawą prawną Konfederacji Barskiej, w której działał przez cztery lata. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim. Był rzecznikiem utworzenia Legionów Polskich we Włoszech, tam też napisał Pieśń Legionów Polskich, zwaną Mazurkiem Dąbrowskiego.
  Patriotyzm i przywiązanie do Polski cechowało Polaków od zawsze. Najlepsi synowie naszej ziemi przelewali krew i ginęli za ojczyznę. Należeli do najbardziej walecznych rycerzy i żołnierzy Polskich. Wielkim męstwem wykazali się w walce z Krzyżakami, czy podczas wiktorii wiedeńskiej, wzięli także udział w Konfederacji Barskiej, a na początkach II Rzeczypospolitej stworzyli jeden z najbardziej bitnych pułków-66 Pułk Kaszubski im. Józefa Piłsudskiego, który przyczynił się do wielkiego zwycięstwa w wojnie bolszewickiej.

 

Galeria zdjęć - Statua Świętowida Kaszubskiego

sobota, 25 lipiec 2015

Obiekty w CEPR

Najdłuższa Deska Świata

Dom Sybiraka

Bunkier Gryfa Pomorskiego

Dom do góry nogami

Największy fortepian świata

Kaszubski Świat Bajek

Na terenie naszego centrum znajdują się także: Statua Świętowida Kaszubskiego w kształcie odwróconego drzewa, Dom Harcerza - symbol pięknej historii harcerstwa, Stół Noblisty dla 230 osób, Muzeum Gospodarstwa Domowego z narzędziami dawnych czasów, Dwór Salino, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady jako symbol 150-lecia osadnictwa Kaszubów w Kanadzie, Dom Powstańca Polskiego z tureckiego Adampola z 1842 roku, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Kościółek św. Rafała Kalinowskiego, Chata Kaszubska z zachowanymi oryginalnymi elementami, Browar Kaszubska Korona z piwem warzonym na miejscu.

Gastronomia na terenie CEPR

Na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w okresie letnim funkcjonują obiekty z bogatą ofertą gastronomiczną: restauracja "Góscyńc Pod Wioldźim Dela", Browar Kaszubska Korona, sala biesiadna z grill'em, ogniskiem i minibarem, Chata Kaszubska, piekarnia i cukiernia, gofry, lody.

Zaletą naszych dań jest również ich znakomita oprawa, stworzona z myślą o klientach, którzy cenią sobie estetyczne walory potraw. Nasze menu zmienia się tradycyjnie, wraz z porami roku, a oryginalne receptury i lokalne produkty sprawiają, że nasi goście czują się wyjątkowo. Dopełnieniem naszej gastronomii jest wspaniała obsługa, witająca swoich klientów w tradycyjnych kaszubskich strojach, zawsze uśmiechnięta i w pełni profesjonalna.

 • Restauracja "Gościniec pod Wielką Deską" - kuchnia tradycyjna z swojskimi aromatami
 • Browar Kaszubska Korona - wyroby piwowarskie i dania regionalne
 • Chata Kaszubska - naleśniki i pierogi... jak u babci!
 • Piekarnia i cukiernia - swojski chleb i wędliny, słodycze z kawą
 • Sala biesiadna - ognisko, grill i tradycyjna kuchnia polska

Browar Kaszubska Korona

Browar Kaszubska Korona

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszego minibrowaru Kaszubska Korona, który znajduje się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Trzypoziomowy Browar Kaszubska Korona to wyjątkowe miejsce prowadzone z pomysłem i pasją. Oprócz znakomitych wyrobów piwowarskich, nasi goście znajdą tu doskonałe regionalne dania, idealnie dopasowane do charakteru każdego z naszych piw. Na górnym i środkowym poziomie umieszczona jest restauracja oraz bar, natomiast dolny poziom zajmuje warzelnia, która stanowi serce browaru. Każdy kto nas odwiedził wie, że piwo najlepiej smakuje nalewane prosto z nalewaka i podawane z rąk sympatycznej i uśmiechniętej Kaszubki! Na miejscu warzymy kilka gatunków piwa, do ich produkcji używamy najszlachetniejszych składników - słodu, chmielu i drożdży, dostarczanych przez mistrzów branży piwowarskiej w Europie. Wszystkie nasze piwa są niepasteryzowane i niefiltrowane, a ich wytrawny smak zadowoli każdego prawdziwego piwosza.

Odwiedź Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Godziny otwarcia

W sezonie letnim:

// od 30 kwietnia do 3 maja:

pn. - sob.: 10:00 - 19:00

niedz. i święta: 10:00 - 19:00

// od 4 maja do 24 czerwca:

pn. - pt.: 10:00 - 17:00

sob. - niedz.: 10:00 - 18:00

16.06. Boże Ciało: 10:00 - 19:00

// od 25 czerwca do 31 sierpnia:

pn. - sob.: 9:00 - 19:00

niedz. i święta: 10:00 - 19:00

// od 1 września do 30 września:

pn. - sob.: 10:00 - 17:00

niedz. i święta: 10:00 - 17:00

W sezonie zimowym:

// od 1 października do 31 października:

pn. - pt..: 10:00 - 16:00

sob. - niedz.: 10:00 - 17:00

// od 2 listopada do  29 kwietnia:

pn. - sob.: 10:00 - 16:00

niedz. i święta: 10:00 - 16:00

Centrum jest nieczynne w:

I dzień Świąt Wielkanocnych, 1 listopada (Wszystkich Świętych), I dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Bilety

Bilety można zakupić tylko na miejscu w kasach biletowych przed wejściem do Centrum. Kasy biletowe są czynne w godzinach otwarcia Centrum:

 • Turysta indywidualny - 38 zł/osoba
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny: 33 zł/osoba
 • Turysta grupowy (co najmniej 25 osób) - 33 zł/osoba
 • Dzieci do lat 6 - wstęp bezpłatny

Zwiedzanie

W Centrum znajduje się duża liczba obiektów i eksponatów. Żeby je wszystkie na spokojnie zobaczyć potrzeba zarezerwować około 2 - 3 godziny.

Wcześniejszej rezerwacji przewodników mogą dokonywać grupy zorganizowane poprzez kontakt z naszym biurem. Wszelkie informacje na temat dyspozycyjności przewodników dla grup niemających rezerwacji oraz turystów indywidualnych dostępne są na miejscu. Przejście ścieżki zawierającej najważniejsze obiekty z przewodnikiem trwa około 1,5 godziny:

 • przewodnik bezpłatnie dla grup liczących powyżej 25 osób,
 • przewodnicy dla grup obcojęzycznych: obowiązuje opłata dodatkowa.

Wycieczki grupowe

Zwiedzając nasze Centrum jako grupa zorganizowana otrzymują Państwo możliwość zakupu biletów w pakiecie oraz rezerwację przewodnika na konkretną datę i godzinę. Ponadto grupom zorganizowanym przysługują przywileje takie jak: zwiedzanie "Domu do góry nogami" poza kolejnością oraz możliwość wybrania tematycznego zwiedzania Centrum.

Jak do nas dojechać?

Chcesz zostać na dłużej?

Hotel Szymbark

Hotel Szymbark znajduje się w samym sercu Pojezierza Kaszubskiego (tzw. Szwajcaria Kaszubska), na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Hotel ma doskonałą lokalizację, która pozwala na szybki i łatwy dojazd do Gdańska, Sopotu, Gdyni oraz okolicznych trójmiejskich plaż. Do Państwa dyspozycji oddajemy przestronne i eleganckie pokoje, salę bankietową, 4 sale konferencyjne. Hotel zapewnia około 115 miejsc noclegowych w pokojach oraz stylowe apartamenty o podwyższonym standardzie, poświęcone pamięci sławnych Polaków. To jedyny taki hotel na Kaszubach!

Oferta dla firm

Zajmujemy się organizacją dużych eventów - uroczystości i pikników firmowych i koncertów. Zapewniamy Państwu kompleksową organizację spotkania m.in. catering, scenę, nagłośnienie, telebim czy transmisję na żywo.

 • Konferencje - dysponujemy komfortowymi i stylowo urządzonymi salami. Oferujemy pełne wsparcie techniczne, przekąski i gorące napoje. Podczas przerw oferujemy regionalne potrawy, a także własne wypieki.
 • Catering - wiedząc, że jednym z sekretów udanej imprezy jest idealnie dobrane menu, nasi kucharze pomogą Państwu wybrać dania najbardziej odpowiadające jej charakterowi.
 • Dodatkowe atrakcje - proponujemy Państwu liczne programy towarzyszące pobytom konferencyjnym: zwiedzanie Centrum, degustację piwa z naszego browaru, park linowy, imprezy tematyczne związane z kulturą kaszubską.

Organizacja imprez

Organizujemy bankiety i pikniki firmowe, spotkania biznesowe, konferencje, szkolenia, wesela, urodziny, rocznice, komunie, chrzciny, bankiety oraz duże imprezy plenerowe.

 • Organizacja wesel - przestronne wnętrza pozwalają na organizacje wesel nawet dla 160 osób.
 • Imprezy okolicznościowe - organizujemy bankiety i pikniki firmowe, konferencje, szkolenia, wesela, urodziny, komunie, chrzciny.
 • Wieczory Kaszubskie - poczęstunek, zwiedzanie i biesiada z kapelą kaszubską!
 • Wieczory Piwne - zapraszamy Państwa do degustacji wszystkich rodzajów piwa Kaszubska Korona z kuchnią kaszubską i kapelą.
 • Wieczory Myśliwskie - zgromadzeni w Leśniczówce goście mają okazję poczuć klimat wielowiekowej tradycji łowieckiej.

Galeria zdjęć

Kontakt telefoniczny

(0048) 605-570-637, 512-043-759 - rezerwacja wycieczek / informacja

(0048) 607-610-317 - imprezy / informacja

(0048) 58 684-69-33 - imprezy / wycieczki / informacja

 

Poczta elektroniczna

cepr@cepr.pl - główny kontakt

booking@cepr.pl - rezerwacja imprez i wycieczek

elzbieta.jakusz@cepr.pl - organizacja imprez

recepcja@hotelszymbark.pl - rezerwacja hotelowa

monika.cieminska@hotelszymbark.pl - manager hotelu

 

 

 

Centrum Edukacji i Promocji Regionu  Lidia Czapiewska jest Benificjentem Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. i uzyskała subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 ”.

Subwencje z tarczy nr 1 i nr 2 umożliwiły nam utrzymać miejsca pracy.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku | cepr.pl

Projekt i realizacja: StudioArt.biz & serwerin.pl