Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Widok z góry - CEPRCentrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (województwo pomorskie) jest miejscem magicznym i nietuzinkowym, położonym w samym sercu Kaszub, u stóp góry Wieżycy. U nas każdy znajdzie coś dla siebie.

Nasza oferta skierowana jest w szczególności do rodzin z dziećmi i wycieczek szkolnych. To właśnie dla nich przygotowaliśmy niezliczoną ilość atrakcji oraz ciekawe programy edukacyjne, tak aby czas spędzony u nas na długo utkwił  w ich pamięci, pozostając miłym wspomnieniem i ciekawą alternatywą dla szkolnej lekcji historii.

W towarzystwie przewodnika, nasi goście mogą zwiedzić następujące obiekty: Najdłuższa Deska Świata 46,53m - Rekord Guinnessa, Muzeum Ciesielnictwa,, oryginalny przywieziony z miejscowości Zapleskino ponad 240 letni Dom Sybiraka z repliką sowieckiego Łagru oraz lokomotywą i wagonami – rekonstrukcja „Stacji bez Powrotu” na bezkresnej Syberii , Replika Bunkra „Ptasia Wola” Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”(kaszubskich partyzantów) z efektami świetlno-akustycznymi, Pomnik poświęcony T.O.W,  Dwór Salino – replika 300-letniego dworu alkierzowego, Kaplica Jedności Narodowej, oryginalna zagroda pierwszych kaszubskich osadników w Kanadzie z 1858r, Dom Powstańca Polskiego przywieziony z Adampola z nad Bosforu, „Dom do góry nogami”, Największy Koncertujący Fortepian Świata (Rekord Guinnessa 2010r.).

Dla wycieczek turystycznych i szkół przygotowaliśmy specjalne programy edukacyjne "Poznajemy Kaszuby” oraz „Historia Polski Wyryta w Drewnie”, który stanowią doskonałe urozmaicenie  tradycyjnej formy zajęć szkolnych. Podczas korzystania z tej właśnie oferty w ciekawy i niesztampowy sposób można zdobyć wiedzę na temat historii naszego kraju i regionu, co jest istotnym elementem wycieczki po Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Opracowane przez naszych specjalistów programy edukacyjne pozwolą dzieciom nauczyć się m.in. podstaw języka kaszubskiego na przykładzie „Kaszubskich nut” oraz zapoznać się z kulturą kaszubską. Podczas biesiady przy ognisku nasi muzykanci wykonają znane pieśni  kaszubskie  oraz demonstrują swoim gościom tradycyjne instrumenty ludowe, takie jak „Burczybas” czy „Diabelskie skrzypce”.

CEPR to nie tylko nauka, ale przede wszystkim świetna ZABAWA!

Zimą:

 • Organizujemy ferie zimowe, podczas których odbywają się kuligi po lesie i ogniska z pieczeniem kiełbasek , a dzieciom czas wolny wypełniają  zabawy  z naszym animatorem.
 • Szczególną zimową atrakcją dla naszych najmłodszych gości są położone niedaleko stoki narciarskie Koszałkowo i Kotlinka. Zjazdy na dętkach na stoku narciarskim Koszałkowo i Kotlinka.

Latem:

 • Zapraszamy do aktywnego wypoczynku w naszym Parku Linowym, który szczególnie gorąco polecamy amatorom mocnych wrażeń. Na terenie Parku znajdują się cztery specjalnie przygotowane ścieżki o różnych poziomach trudności, które stanowią nie lada gratkę dla naszych najmłodszych gości.
 • Latem organizujemy także przejażdżki konne wierzchem, wozami drabiniastymi oraz bryczkami.
 • Bardzo popularną atrakcją naszego Centrum jest własnoręczny wypiek chleba, podczas którego w asyście piekarza każdy z uczestników  wyrabia ciasto na chleb i formuje z niego piękne bochenki. Wypiek chleba nie tylko kształtuje umiejętności manualne, ale również pozwala doświadczyć ogromu radości, jaką daje wspólne tworzenie i  konsumpcja wspaniałych i własnoręcznie przygotowanych, pachnących wypieków!
 • Miłą pamiątką z CEPR jest  własnoręcznie wybita moneta z wizerunkiem Domu do Góry Nogami.
 • Atrakcją dla dzieci w sezonie letnim są również rejsy statkiem po jeziorze Ostrzyckim (znajdującym się 8 km od naszego obiektu) oraz wydzielone kąpielisko strzeżone. Na miejscu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz ratownicy, którzy nieustannie dbają o bezpieczeństwo dzieci.
 • Alternatywą dla kąpieliska, szczególnie w sezonie zimowym jest możliwość korzystania z Parku Wodnego w Kościerzynie, oddalonego od nas o zaledwie 15 km
 • Dzieciom i dorosłym proponujemy także podziwianie panoramy Kaszub z Wieży Widokowej im. Jana Pawła II (329 m n.p.m.), oraz zwiedzanie fabryki garncarskiej „Necel” w Chmielnie.

Na terenie CEPR znajduje się także hotel. Do Państwa dyspozycji oddajemy przestronne i eleganckie wnętrza, salę bankietową, ok. 115 miejsc noclegowych, pokoje dwuosobowe z możliwością dostawek oraz stylowe apartamenty o podwyższonym standardzie.

Obiekty w CEPR

Najdłuższa Deska Świata

Dom Sybiraka

Bunkier Gryfa Pomorskiego

Dom do góry nogami

Największy fortepian świata

Kaszubski Świat Bajek

Na terenie naszego centrum znajdują się także: Statua Świętowida Kaszubskiego w kształcie odwróconego drzewa, Dom Harcerza - symbol pięknej historii harcerstwa, Stół Noblisty dla 230 osób, Muzeum Gospodarstwa Domowego z narzędziami dawnych czasów, Dwór Salino, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady jako symbol 150-lecia osadnictwa Kaszubów w Kanadzie, Dom Powstańca Polskiego z tureckiego Adampola z 1842 roku, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Kościółek św. Rafała Kalinowskiego, Chata Kaszubska z zachowanymi oryginalnymi elementami, Browar Kaszubska Korona z piwem warzonym na miejscu.

Gastronomia na terenie CEPR

Na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w okresie letnim funkcjonują obiekty z bogatą ofertą gastronomiczną: restauracja "Góscyńc Pod Wioldźim Dela", Browar Kaszubska Korona, sala biesiadna z grill'em, ogniskiem i minibarem, Chata Kaszubska, piekarnia i cukiernia, gofry, lody.

Zaletą naszych dań jest również ich znakomita oprawa, stworzona z myślą o klientach, którzy cenią sobie estetyczne walory potraw. Nasze menu zmienia się tradycyjnie, wraz z porami roku, a oryginalne receptury i lokalne produkty sprawiają, że nasi goście czują się wyjątkowo. Dopełnieniem naszej gastronomii jest wspaniała obsługa, witająca swoich klientów w tradycyjnych kaszubskich strojach, zawsze uśmiechnięta i w pełni profesjonalna.

 • Restauracja "Gościniec pod Wielką Deską" - kuchnia tradycyjna z swojskimi aromatami
 • Browar Kaszubska Korona - wyroby piwowarskie i dania regionalne
 • Chata Kaszubska - naleśniki i pierogi... jak u babci!
 • Piekarnia i cukiernia - swojski chleb i wędliny, słodycze z kawą
 • Sala biesiadna - ognisko, grill i tradycyjna kuchnia polska

Browar Kaszubska Korona

Browar Kaszubska Korona

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszego minibrowaru Kaszubska Korona, który znajduje się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Trzypoziomowy Browar Kaszubska Korona to wyjątkowe miejsce prowadzone z pomysłem i pasją. Oprócz znakomitych wyrobów piwowarskich, nasi goście znajdą tu doskonałe regionalne dania, idealnie dopasowane do charakteru każdego z naszych piw. Na górnym i środkowym poziomie umieszczona jest restauracja oraz bar, natomiast dolny poziom zajmuje warzelnia, która stanowi serce browaru. Każdy kto nas odwiedził wie, że piwo najlepiej smakuje nalewane prosto z nalewaka i podawane z rąk sympatycznej i uśmiechniętej Kaszubki! Na miejscu warzymy kilka gatunków piwa, do ich produkcji używamy najszlachetniejszych składników - słodu, chmielu i drożdży, dostarczanych przez mistrzów branży piwowarskiej w Europie. Wszystkie nasze piwa są niepasteryzowane i niefiltrowane, a ich wytrawny smak zadowoli każdego prawdziwego piwosza.

Odwiedź Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Godziny otwarcia

W sezonie letnim:

// od 28 kwietnia do 30 czerwca:

pn. - sob.: 10:00 - 17:00

niedz. i święta: 10:00 - 17:00

// od 1 lipca do 31 sierpnia:

pn. - sob.: 10:00 - 19:00

niedz. i święta: 10:00 - 19:00

// od 1 września do 30 września:

pn. - sob.: 10:00 - 17:00

niedz. i święta: 10:00 - 17:00

W sezonie zimowym:

// od 1 października do 27 kwietnia:

pn. - sob.: 10:00 - 16:00

niedz.: 10:00 - 16:00

Centrum jest nieczynne w:

I dzień Świąt Wielkanocnych, 1 listopada (Wszystkich Świętych), I dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Bilety

Bilety można zakupić tylko na miejscu w kasach biletowych przed wejściem do Centrum. Kasy biletowe są czynne w godzinach otwarcia Centrum:

 • Turysta indywidualny - 30 zł/osoba
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny: 25 zł/osoba
 • Turysta grupowy (co najmniej 25 osób) - 25 zł/osoba
 • Dzieci do lat 6 - wstęp bezpłatny

Zwiedzanie

W Centrum znajduje się duża liczba obiektów i eksponatów. Żeby je wszystkie na spokojnie zobaczyć potrzeba zarezerwować około 2 - 3 godziny.

Wcześniejszej rezerwacji przewodników mogą dokonywać grupy zorganizowane poprzez kontakt z naszym biurem. Wszelkie informacje na temat dyspozycyjności przewodników dla grup niemających rezerwacji oraz turystów indywidualnych dostępne są na miejscu. Przejście ścieżki zawierającej najważniejsze obiekty z przewodnikiem trwa około 1,5 godziny:

 • przewodnik bezpłatnie dla grup liczących powyżej 25 osób,
 • przewodnicy dla grup obcojęzycznych: koszt 150 zł.

Wycieczki grupowe

Zwiedzając nasze Centrum jako grupa zorganizowana otrzymują Państwo możliwość zakupu biletów w pakiecie oraz rezerwację przewodnika na konkretną datę i godzinę. Ponadto grupom zorganizowanym przysługują przywileje takie jak: zwiedzanie "Domu do góry nogami" poza kolejnością oraz możliwość wybrania tematycznego zwiedzania Centrum.

Jak do nas dojechać?

Chcesz zostać na dłużej?

Hotel Szymbark

Hotel Szymbark znajduje się w samym sercu Pojezierza Kaszubskiego (tzw. Szwajcaria Kaszubska), na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Hotel ma doskonałą lokalizację, która pozwala na szybki i łatwy dojazd do Gdańska, Sopotu, Gdyni oraz okolicznych trójmiejskich plaż. Do Państwa dyspozycji oddajemy przestronne i eleganckie pokoje, salę bankietową, 4 sale konferencyjne. Hotel zapewnia około 115 miejsc noclegowych w pokojach oraz stylowe apartamenty o podwyższonym standardzie, poświęcone pamięci sławnych Polaków. To jedyny taki hotel na Kaszubach!

Oferta dla firm

Zajmujemy się organizacją dużych eventów - uroczystości i pikników firmowych i koncertów. Zapewniamy Państwu kompleksową organizację spotkania m.in. catering, scenę, nagłośnienie, telebim czy transmisję na żywo.

 • Konferencje - dysponujemy komfortowymi i stylowo urządzonymi salami. Oferujemy pełne wsparcie techniczne, przekąski i gorące napoje. Podczas przerw oferujemy regionalne potrawy, a także własne wypieki.
 • Catering - wiedząc, że jednym z sekretów udanej imprezy jest idealnie dobrane menu, nasi kucharze pomogą Państwu wybrać dania najbardziej odpowiadające jej charakterowi.
 • Dodatkowe atrakcje - proponujemy Państwu liczne programy towarzyszące pobytom konferencyjnym: zwiedzanie Centrum, degustację piwa z naszego browaru, park linowy, imprezy tematyczne związane z kulturą kaszubską.

Organizacja imprez

Organizujemy bankiety i pikniki firmowe, spotkania biznesowe, konferencje, szkolenia, wesela, urodziny, rocznice, komunie, chrzciny, bankiety oraz duże imprezy plenerowe.

 • Organizacja wesel - przestronne wnętrza pozwalają na organizacje wesel nawet dla 160 osób.
 • Imprezy okolicznościowe - organizujemy bankiety i pikniki firmowe, konferencje, szkolenia, wesela, urodziny, komunie, chrzciny.
 • Wieczory Kaszubskie - poczęstunek, zwiedzanie i biesiada z kapelą kaszubską!
 • Wieczory Piwne - zapraszamy Państwa do degustacji wszystkich rodzajów piwa Kaszubska Korona z kuchnią kaszubską i kapelą.
 • Wieczory Myśliwskie - zgromadzeni w Leśniczówce goście mają okazję poczuć klimat wielowiekowej tradycji łowieckiej.

Galeria zdjęć

Kontakt telefoniczny

(0048) 605-570-637, 512-043-759 - rezerwacja wycieczek / informacja

(0048) 607-610-317 - imprezy / informacja

(0048) 58 684-69-33 - imprezy / wycieczki / informacja

 

Poczta elektroniczna

cepr@cepr.pl - główny kontakt

booking@cepr.pl - rezerwacja imprez i wycieczek

elzbieta.jakusz@cepr.pl - organizacja imprez

recepcja@hotelszymbark.pl - rezerwacja hotelowa

monika.cieminska@hotelszymbark.pl - manager hotelu

 

 

 

Centrum Edukacji i Promocji Regionu  Lidia Czapiewska jest Benificjentem Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. i uzyskała subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 ”.

Subwencje z tarczy nr 1 i nr 2 umożliwiły nam utrzymać miejsca pracy.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku | cepr.pl

Projekt i realizacja: StudioArt.biz & serwerin.pl